IPS-400 24V/230V 200W/400W AZO – Test przetwornicy napięcia.

Mała przetwornica napięcia do ciężarówki o mocy ciągłej 200W. Moim zdaniem jest to propozycja dla osób korzystających sporadycznie z przetwornicy do zasilania różnych zasilaczy impulsowych o małej mocy lub też jako przetwornica zapasowa.

Posłuży nam do zasilania zasilacza laptopa o mocy do ok 100W. Wentylator w tej przetwornicy pracuje ciągle, ale nie jest nad wyraz głośny – pomiary poniżej. Urok małych przetwornic. Przetwornica jest wyposażona w gniazdo ładowania USB (bardzo wydajne, poniżej pomiary) oraz na stałe wbudowany wtyk do gniazda zapalniczki.

Przetwornica napięcia IPS-400 AZO

 

Przetwornica napięcia generuje przebieg tzw modyfikowany sinus.

Wyniki testu są następujące (dane są orientacyjne):

Prąd jałowy przetwornicy IPS-400 w wersji 24V wynosi ok 0,18A

Napięcie pracy, zabezpieczenia napięciowe:

  • ok21V – sygnalizacja dźwiękowa niskiego napięcia akumulatora,
  • ok 19,2V – odłączenie napięcia 230V,
  • ok 22,5V – ponownie pojawia się napięcie 230V,
  • Powyżej  30V – odłączenie odbiorników + sygnalizacja dźwiękowa, spadek poniżej tego napięcia powoduje ponowne włączenie odbiorników.

Moc przetwornicy

Przetwornica zasilana napięciem 24V generuje mocy ok 200W-210W i za bardzo nie da się tutaj więcej wyciągnąć. Dwieście watów i koniec, napięcie wyjściowe jest w okolicach 225-230V. Dobrze sobie radzi z uruchomieniem zasilacza do notebooka.

Poziom głośności, czyli Jak głośna jest przetwornica napięcia IPS-400 AZO 24V?

Pomimo że wentylator w przetwornicy pracuje ciągle to nie jest ona głośna, pomiar pokazał wynik niecałe 48dbA.

Nagrzewanie się przetwornicy.

Obudowa przetwornicy nagrzewa się do ok 28 stopni, a w najcieplejszym punkcie do 33. Przewód do ok 26 stopni Celsjusza. Nie są to duże wartości i można napisać że nawet bardzo małe. Pomiar wykonany przy pełnym obciążeniu przetwornicy po kilku minutach. Przy mniejszym obciążeniu, a na pewno takie będzie temperatura będzie niższa.

Gniazdo USB – ładowarka

I tutaj jest pełne zaskoczenie. Deklarują 500mA wydajności złącza USB, a tym czasem ta mała przetwornica posiada dużą moc złącza USB. Napięcie jałowe złącza to 5.16V (spokojnie, napięcie jest odpowiednie) a przy obciążeniu 1A to już ok 5V (tak być powinno).

Maksymalny prąd jaki udało się pobrać to 2.7A przy napięciu 4,87V, ale potrafiło podnieść się do prawie 5V. Brawo za tak wydajne złącze.

Gwarancja

Na przetwornice, firma AZO daje 3 lata gwarancji.

I to tyle, przetwornicę napięcia IPS-400 24V można kupić tutaj:

Samochodowa przetwornica napięcia IPS-400-12 AZO